Domácí Hospic Jordán

Čtvrtletník

Hospic v době koronavirové

Duben 2020

iluPři pohledu do plánu akcí na březen se nám v lednu protáčely oči. Každý víkend akce buď na podporu hospice nebo na pomoc pečujícím. Měl to být takový hospicový superbřezen. Na konci března nám však zbyly jen oči pro pláč. Z akcí jsme stihli pouze Spinningový maraton (velký dík za něj, byl opět úžasný) a Koncert k deseti letům hospice se rozplynul v dalších a dalších opatřeních vlády. 

Rok 2020 měl být rokem hospice. Deset let. Z malé organizace o pár lidech se stal uznávaný domácí hospic s několika desítkami zaměstnanců. Rok 2020 se měl celý nést v duchu „deset let s vámi“. Chtěli jsme zavzpomínat na vše dobré, co jsme s hospicem prožili. 

Chceš-li Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech. Místo akcí a oslav jsme začali řešit situaci, o které jsme několik týdnů předtím neměli ani tušení, a se kterou nikdo z nás neměl žádné zkušenosti. Začali jsme řešit pandemický plán.

iluNaší jediným úkolem bylo a je: hospic musí fungovat dál. Musí dál plnit své poslání. Nemůžeme naše pacienty poslat do nemocnic, které mají také velmi náročné období. Hospic nesmí „spadnout“ do karantény. Musíme omezit kontakty nejen s veřejností, ale i mezi sebou. Kdo může, zůstává doma na homeoffice. A na prvním místě je ochrana našich zdravotníků a pečovatelek, kteří každý den vyráží do terénu za pacienty a klienty. A ve všech pádech, které čeština má, se skloňuje sousloví „ochranné pomůcky“. Nejsou pro zdravotníky v nemocnicích a nejsou ani pro hospic, který stojí na konci fronty čekatelů. Sedáme tedy k šicím strojům. A … začínají nám chodit zprávy po messengeru: „Šijeme pro Vás roušky, chcete je?“, „Máme pro Vás roušky, chcete je?“ Ano, moc je chceme a potřebujeme. Díky všem švadlenkám za jejich rychlou pomoc. Roušek máme dost právě a jen díky nim. Jenže jen roušky sestřičky a pečovatelky neochrání. Jen respirátory FFP3 a ochranné štíty. A zase zpráva na Facebooku: „Dobrý den, dostal jsem na Vás kontakt od tiskárny INPRESS, tisknu plastové díly pro štíty…“. Za dva dny přinesl pan Aleš Knížek 10 ochranných štítů ze své 3D tiskárny. A pak následovaly, díky iniciativě Dobře v Táboře, další od manželů Čepičkových. Ale seznam potřebných ochranných pomůcek nekončí. štíty

Bod č. 3- dezinfekce. Podařilo se nám vlastními silami nakoupit 50 litrů 96% alkoholu. A barely hned putují do Lékárny U bílého jednorožce, kde nám pán lékárník s telepatickými schopnostmi (jak si jinak vysvětlit, že nám v den nákupu surovin zavolal, že by pro nás, jestli chceme, mohl třeba něco namíchat) bezplatně připravil tolik potřebnou dezinfekci. A ještě jako dárek přidal ochranné obleky pro zdravotníky. Obleků ale není dostatek, takže je nahrazujeme i pláštěnkami- darem od táborských obchodů. A budeme je také šít z darované látky. Hospicová auta jsou stále v provozu a vyžadují dokonalou očistu. To se nám podařilo pomocí ozónové dezinfekce, kterou nám zapůjčila fa Čistý káry. Zdarma, když jsme ten hospic. Každý tunel má na konci alespoň malé světélko.
A také nás překvapil Jihočeský kraj, který hospic, na rozdíl od ministerstev, zařadil mezi podporované ambulance a nestátní zdravotnická zařízení. Jednorázové roušky, filtry FFP2, brýle, štíty a rukavice sice nepokryjí naši potřebu, stejně jako u jiných, ale nás opravdu těší, že se nám zástupci JČ kraje snažili pomoci. 

iluOchrana našich pracovníků je jakžtakž zajištěna (i když některých pomůcek je stále málo), ale co dál? Jak pokrýt výpadky financování? Mimo jiné i Dobročinný obchod a Půjčovna jsou pro veřejnost zavřené, platby za péči navyšovat nechceme, benefiční akce se nekonají a víme, že nyní má každý hlouběji do kapsy. Strach o zdraví kolegyň se přebíjí se stresem kvůli financím. Ale když se vám na www.darujme.cz objeví dary s krásnými vzkazy jako: „V současné době máte výpadky ve financování vaší činnosti. Přijměte, prosím, malý příspěvek…“ „Snad aspoň tato částka trochu pomůže dobré věci. Hodně sil …“, věřte, že to pohladí u srdce a přináší naději. Ano, každý tunel má na konci alespoň malé světélko. 

Když se nad poklidnou hladinou našeho „Jordánu“ objevují mračna, je přáním většiny z nás, a i hospice, abychom nezůstali osamoceni. Děkujeme všem, kteří nám pomáhají tyto těžké dny překonat. Mračna nad Jordánem zatím neustávají, ale věříme, že #svamitozvladneme. Děkujeme a přejeme hodně sil a zdraví. PS. Už máme Sociální vůz, na který se složilo téměř padesát firem z Táborska a okolí. Poznáte ho, je bílý s mnoha logy, včetně toho našeho. 


PS. PS. Nevíme, jak to bude letos s během, takže chystáme zatím „Tak trochu jiný Dobročinný běh“ (ale s čísly a diplomy).

reportáž

reportáž se přehraje na youtube.com

reportáž

reportáž se přehraje na youtube.com


Květen 2020

Hospic se již zajel v režimu nouzového stavu. Jsme šťastní, že můžeme pokračovat v našem poslání. Nepřestáváme pečovat o naše pacienty a i přijímáme nové. Vše probíhá za zvýšených bezpečnostních opatřeních. Kdo nemusí, do hospice nechodí. Porady týmu probíhají pomocí videokonferencí. Narážíme na problémy, které by nás v minulosti ani nenapadly. Rouška sice pomáhá ochránit naše zdravotníky, ale omezuje komunikaci mezi lékařkou či sestřičkou a pacientem a rodinou. Je až překvapující, jak chybí mimika obličeje. Oči vám řeknou mnohé, ale pro nás je to málo (hezky vše popsala naše paní doktorka v dubnové reportáži ČRo). 

A je krásné, že stále přichází pomoc a podpora. Nadace a Nadační fondy vypisují nové dotační programy, do kterých jsme se samozřejmě s našimi projekty přihlásili a jsme rádi, že Nadace Karel Komárek Family Foundation, Nadace Kooperativy a Výbor dobré vůle Olgy Havlové nás zařadili mezi podpořené organizace. Nemůžeme zapomenout na e-mail od Zemědělského družstva Opařany, který kromě slov podpory nás informoval o schválení mimořádné finanční podpory hospice (nad rámec podpory stávající). A proběhl i koncert na podporu hospice, který uspořádala ŘKF Mladá Vožice. Také se už reálně běhá v našem Virtuálním běhu.

A díky mnoha dárcům nemusíme akutně řešit ochranné pomůcky. Roušky máme nyní také, díky Senátu ČR a firmě 4 leaders, i ty jednorázové. Ale ty z domácí výroby stále používáme. Při představě, jak šijeme několik dnů ochranné obleky, se nám trochu protáčely panenky. A víte za jak dlouhou dobu ušije ze své látky 100 ks těchto obleků firma Kalas sportswear? Za pár hodin! A my se ani jednou nemuseli píchnout do prstu :-). Děkujeme. 

A dostáváme balíčky s dezinfekčními gely. A i dobroty pro naše pečovatelky dorazily. Mnohé firmy buď nakoupily nebo vyrobily a pak darovaly a pomohly a i moc potěšily. Je hezké, když víte že na vás někdo myslí a ještě vám chce pomoci.

Děkujeme všem individuálním dárcům, firmám, nadacím, nadačním fondům za pomoc, která je v těchto dnech pro nás až životně důležitá. Stále není vyhráno, ale díky vaší pomoci se nám bojuje lehčeji.Podpořili nás v době nouzového stavu (firmy, nadace, sdružení):

Finanční dary


logo firmy logo firmy logo firmy
Logo nadace

Ochranné pomůcky a věcné dary

logo firmy

(Lékárna U bílého jednorožce)

všechny švadlenky
z Táborska
a i různých konců republiky

logo firmy

(3D tisk, A. Knížek)

manželé Čepičkovi 
3D tisk

logo firmy

logo firmy
logo firmy

WIKY – STOP-SHOP, Tábor

logo firmy

Klobouky, Čepice (OD Dvořák)

logo firmy

Amber Holding, a.s.

logo firmy logo firmy
logo firmy

logo firmy
logo kraje
logo firmy


logo asociace
logo firmy
logo firmy
logo firmy
Rušíme akce
Dezinfekce od Milcom a.s.
Sestra v akci
Ochranné štíty
Návleky od VSP data
Dezinfekce z lékárny
Ozónová dezinfekce
Pláštěnky pro zdravotníky - 1
Pláštěnky pro zdravotníky - 2
Aleš Knížek a jeho štíty
Rukavice od Gemmedical s.r.o.
Děkujeme za roušky
Sestra v roušce
Sestra v roušce 2
I setkání hospicových fundraiserů může probíhat jen on-line
Amber holding a.s.- roušky a respirátory
Dárky a pomoc od různých firem zaslala našim pečovatelkám Asociace poskytovatelů soc. služeb ČR
Firma KALAS Sportswear, s.r.o. pro nás ušila 100 ochranných obleků
Dezinfekce od společnosti Brisk a.s.
Předávání daru od  L´Oréal
A skupinové foto s dezinfekčními gely a vlasovou kosmetikou
A v květnu jsme

Partneři Domácího hospice Jordán

Děkujeme

detail